lauantai 23. syyskuuta 2017

Everything Is Dead & Born & Grown




Paris 2017-215





16 rue du Repos Paris XXII
Open from 8am to 6pm




Olen hehkuttanut Pariisin tunnetuinta hautausmaata - Père-Lachaisea - jo parin postauksen verran, mutta innostukseni ei näytä vielä hiipumisen merkkejä. Vierailu hautausmaalla oli taukoamatonta huokailua silkasta ihastuksesta. Kuvattavaa hautausmaalla olisi ollut vaikka koko päiväksi, jos siihen olisi kunnolla varautunut. Kuvailu jäi harmillisesti nopeaksi räpsimiseksi, koska kamerani akku ei ole koko päivän jatkuvan kuvaamisen kestävää sorttia. Hautausmaalla vierähti silti useampi tunti, ja onneksi akku kesti juuri ja juuri tuon ajan. Pariisin kaakkoisosassa sijaitseva Père-Lachaisen hautausmaa käsittää 44 hehtaaria ja kätkee sisäänsä noin 70 000 hautapaikkaa, joihin on haudattu useita kuuluisuuksia kuten Édith Piaf, Marcel Proust, Molière, Chopin, Jim Morrison ja Oscar Wilde. Muurien ympäröimälle ja vehreitä puita kasvavalle kukkulalle vuonna 1804 perustettu hautausmaa on sekoitus englantilaista puistoaluetta ja pyhättöä. Puuvanhukset reunustavat goottilaistyylisten hautojen, Hausmannialaisten hautakammioiden ja ikivanhojen mausoleumien välissä kiemurtelevia polkuja. Hautausmaalta löytyy monia muitakin hautataiteen tyylejä. Père-Lachaiselle on ilmainen sisäänpääsy ja alueella saa kierrellä vapaasti. Viikonloppuisin on tarjolla myös opastettuja kierroksia. Jos vielä joskus palaan Pariisiin, niin aion varustautua useilla kameroilla, filmeillä ja lisäakuilla, ja kolkuttaa hautausmaan portteja heti kahdeksalta aamulla. 




Paris 2017-217
Paris 2017-286
Paris 2017-320
Paris 2017-235
Paris 2017-238




Paris 2017-233
Paris 2017-304
Paris 2017-333
Paris 2017-226
Paris 2017-330
Paris 2017-302
Paris 2017-239
Paris 2017-244
Paris 2017-253
Paris 2017-325
Paris 2017-256
Paris 2017-285
Paris 2017-299
Paris 2017-249
Paris 2017-294
Paris 2017-315Paris 2017-242
Paris 2017-303
Paris 2017-265
Paris 2017-255



I've already shared some photos from Père-Lachaise, the most notorious cemetery in Paris, and here's some more. I just kept sighing the entire time there because it was so beautiful. I could've photographed there all day long but what I ended up doing was pretty much along the lines of just pointing and shooting a second at a time because of the duration of my camera battery. Luckily it held up the whole time we were there which was three hours or so.   



Père-Lachaise is located in the 20th arrondissement of Paris and spreads over 44 hectares with its 70 000 graves. Many famous people are buried there such as Édith Piaf, Marcel Proust, Molière, Chopin, Jim Morrison and Oscar Wilde. The cemetery is an enchanting mix between English park and shrine. All funerary art styles are represented there, including Gothic graves, Hausmannian burial chambers and ancient mausoleums. Entry to the cemetery is free and you can explore it as you please. There are also guided tours on weekends. If I ever go back to Paris I'm going to equip myself with multiple cameras, film rolls and extra batteries and position myself at the cemetery gates before they open.




perjantai 22. syyskuuta 2017

Kuuset ovat korkeat siellä




Autumn 2017-7



Kuuset ovat korkeat siellä
sinä tuskin tunnistettava
kuljet kuin lapsi
olet hämilläsi 
jokaisesta luonnonihmeestä
kuuset ovat korkeat siellä
koira vinkuu, susi ulvahtaa
kaarna halkeaa, rungot kumisevat
äänet kuulet kirkkaampina
nuku, nuku, isä rukka nuku
ja saa kauniita lapsia
makaa sammaleella
anna veden kastella
laiha ruumiisi valella..



Autumn 2017-8



Autumn 2017-2




I'm totally in love with this song called Nuku from M's amazing debut album.




torstai 14. syyskuuta 2017

Il Sont Déjà Morts




Paris 2017-218



Värikkäiden lasimaalausten ihastelun jälkeen seuraa mustavalkoinen 
katsaus Pariisin lumoavan kauniille Père-Lachaisen hautausmaalle!



Paris 2017-289
Paris 2017-223
Paris 2017-312Paris 2017-275
Paris 2017-248
Paris 2017-241




Paris 2017-243Paris 2017-268
Paris 2017-220
Paris 2017-219
Paris 2017-213
Paris 2017-295
Paris 2017-221
Paris 2017-263
Paris 2017-216
Paris 2017-319



After admiring the colorful stained glass windows 
let's take a black-and-white look at Père-Lachaise!



keskiviikko 13. syyskuuta 2017

Waltz To Paris



Paris 2017-18




Pariisi ei ollut aivan sitä, mitä kuvittelin sen olevan, kun tein tätä soittolistaa. On totta, että odotukset harvoin vastaavat todellisuutta, mutta onneksi sentään muutama odotus palkittiin: Galerie de Paléontologie et d'Anatomie comparée, Père-Lachaise ja Shakespeare & Company




Paris 2017-19
Paris 2017-23






Regina Spektor - Don't Leave Me (Ne Me Quitte Pas)
Aino Venna - Suzette
Yann Tiersen - La Valse d'Amélie
Aino Venna - Radio Ma Chérie
Francoise Hardy - Tous Les Garcons Et Les Filles
Windsor For The Derby - Melody Of A Fallen Tree
Au Revoir Simone - Anywhere You Looked
Air - Ce Matin La
Yann Tiersen - L'autre Valse d'Amélie
Yann Tiersen - A Quai
Ladyhawke - Paris Is Burning
Charlotte Gainsbourg - Voyage
Indochine - Alice & June
Bow Wow Wow - I Want Candy
Mélanie Laurent - Kiss
Mélanie Laurent - En T'attendant
Yann Tiersen - Comptine D'un Autre Été, L'après-midi
Aino Venna - Waltz to Paris
Aino Venna - Une Étude En Rouge
Mélanie Laurent - Je Connais
Charlotte Gainsbourg - Memoir
Francoise Hardy - Suzanne
Au Revoir Simone - Summer Lines
Eva & Manu - Stars
Charlotte Gainsbourg - La Collectionneuse
Indochine feat. Melissa Auf der Maur - Le Grand Secret
Mélanie Laurent feat. Damien Rice - Uncomfortable
Dustin O'Halloran - Opus 36
Mélanie Laurent - Fin
Indochine feat. Brian Molko - Pink Water 3
Placebo - Protège Moi
Nina Simone - Ne Me Quitte Pas




Paris 2017-22



Well, Paris wasn't exactly what I envisioned it to be when I created this playlist. It's true that expectations rarely correspond to reality. Luckily at times my expectations were met: Galerie de Paléontologie et d'Anatomie comparéePère-Lachaise and Shakespeare & Company.